Jak wzbogacić wystrój salonu?
Otrzymaj oferty od specjalistów jak FHU KASANDRA Sławomir Kula nawet w kilka minut
Chcę otrzymać ofertę

FHU KASANDRA Sławomir Kula

Jak wzbogacić wystrój salonu?

Autor: FHU KASANDRA Sławomir Kula, publikacja: 2013-05-29

Salon jest miejscem, w którym toczą się rozmowy o wszystkim i o niczym. Powinien być azylem, gustowną esencją wystroju całego domu i wnętrzem, w którym nasi goście spędzą przyjemne chwile.

Nie tylko bibeloty

Na salonowych półkach chętnie stawiamy pamiątki z wszelakich podróży, ramki ze zdjęciami najbliższych. Podłogę przykrywamy gustownym dywanem, który swoją miękkością rozpieszcza stopy przybyłych gości, którzy poczuli się na tyle swobodnie, żeby zdjąć buty. Wygodne meble pozwalają na relaks podczas zajmującej rozmowy. A gdzieś obok promienie słońca wpadają przez zwyczajne okno, które niczym nie rozpieszcza, nie przywołuje wspomnień i nie dostarcza radości. Zapominamy o nim. Dość tego! Czas kupić odpowiednie firany do salonu.

Jakie firany wybrać?

Wszystko zależy od wystroju naszego salonu. Ważne jest, aby firany współgrały z wnętrzem. Mogą je dopełniać, podkreślać, kontrastować, aby ożywić stonowane kolory. Dlatego zakup firan rozpoczynamy od zadania sobie pytań: Co chcemy osiągnąć? Jaki efekt nas interesuje?

Kiedy już mamy odpowiedź, ruszamy na poszukiwania. W tym momencie dobrze jest zasięgnąć rady ekspertów w tej dziedzinie. Taką radę możemy otrzymać w każdym dobrym sklepie z firanami, gdzie pracujące osoby każdego dnia szyją i projektują nowe wzory. Warto zdać się na ich doświadczenie.

Jeśli nie mamy pewności, powinniśmy postawić na uniwersalne prawdy dotyczące dekorowania okien w salonie - proste wzory, delikatna kolorystyka, nieskomplikowane kontrasty, gustowne wykończenie. Możemy zlecić uszycie firan na wymiar lub zakupić firanki gotowe.

Zdjęcie 1

Upięcie jest ważne

To, w jaki sposób uformujemy firany, ma ogromne znaczenie. Możemy tradycyjnie przesłonić całe okno, opuszczając firankę swobodnie w dół, subtelnie ją pomarszczyć, upiąć po dwóch stronach okna lub skorzystać z asymetrycznego kroju

Coraz częściej w oknach wiszą firanki, które nie tyle zapewniają dyskrecję, co pełnią rolę dekoracyjną, odsłaniając większą powierzchnię szyby i jedynie otaczając kolorowych materiałem ramę okna.

Decyzja, w jaki sposób zawiesimy firanę, ma ogromne znaczenie. Zależy od niej, jak nasza dekoracja okienna będzie się prezentować, jakie funkcje będzie pełnić oraz jakie wrażenie zrobi na osobach, których spojrzenie powędruje ku naszym oknom.

Zdjęcie 2

A może dodatki?

Istotną rolę w dekoracji odgrywają także dodatki do firan. Jeśli zestawimy firanę w pastelowych barwach z dodatkiem o znacznie bardziej zdecydowanych kolorach, nadamy jej nieco innego charakteru, zwrócimy uwagę i stworzymy odważniejszą dekorację. Takim dodatkiem jest na przykład klamra, która umożliwia nam różnego rodzaju upięcia.

Innym dodatkiem jest lamówka, która najczęściej jest stosowana do wykończenia brzegów firany. I tu również mamy pewną dowolność - możemy zestawiać lamówki bardzo kolorowe z białymi firanami i bawić się paletą barw.

Jeśli zależy nam na przysłonięciu nie zawsze estetycznych sposobów zawieszenia firanki, wystarczy skorzystać z gipiury, która doczepiona do góry firanki, zasłoni to, czego nie chcemy pokazywać.Opracowano:
Tadeusz Kula
Kasandra

Architekt wnętrz - gdzie szukać?

Poniżej przedstawiamy ranking 12 813 Architektów Wnętrz najlepszych w 2021 roku w poszczególnych miastach powiatowych:

Więcej poradników o architekturze wnętrz